تاریخچه جرثقیل های سقفی

باستان‌ شناسان اسنادی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد جرثقیل سقفی توسط یونانیان باستان، حدود ۶ قرن قبل از میلاد مسیح اختراع شده‌است. رومی‌ها در جرثقیل‌های خود از قرقره‌ها وستون‌بندی‌های محکم استفاده می‌کردند که توانی معادل بلند کردن و جابه جا کردن بیش از ۶ تن را دارا بود. طبق اسناد و شواهد یونانیان از  جرثقیل‌های برجی برای جابه‌جایی اجسام استفاده می‌کردند که نیروی این جرثقیل‌ها را توسط تعدادی مرد و حیوانات بارکش تامین می‌کردند.جرثقیل انواع مختلفی دارد، برای مثال
جرثقیل سقفی یک نوع خاص از چرثقیل‌ها به شمار می‌آید. اخیرا این جرثقیل به یک مولفه اصلی در صنایع تولید تبدیل شده‌است.

برای اولین بار یک شرکت آلمانی در سال ۱۸۳۰ ، یک جرثقیل سقفی ساخت که این جرثقیل با بخار کار می‌کرد.این شرکت توانست در سال ۱۸۴۰ این نوع از جرثقیل سقفی را به تولید انبوه برساند.

در سال ۱۸۷۶ ، یک مهندس از شهر لیورپول به نام سمپسون مور

(Sampson Moore)   توانست اولین جرثقیل سقفی الکتریکی را طراحی و تولید کند.

قرن ۱۸ در انگلستان این جرثقیل‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفت. در کارخانه اسلحه رویال آرسنال لندن (Royal Arsenal) برای بالا بردن اسلحه‌ها از این جرثقیل استفاده می‌کردند; همچنین جرثقیل‌های سقفی درکارخانه‌های تولیدی فولاد نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

انقلاب صنعتی

انقلاب صنعتی با خود طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی و نوآوری به همراه داشت. جرثقیل‌های سقفی نیز از این برنامه‌ها عقب نمانده و شکل تازه و مدرن پیدا کردند. این جرثقیل‌ها علاوه بر تولید فولاد در چند صنایع دیگر مانند پالایش و فلزات و صنعت خودرو استفاده می‌شوند.
همچنین در شرکت‌های کوچک برای جابه‌جایی اجسام، مقیاس کوچکتر جرثقیل‌های
سقفی به کار می رود.

تاریخچه وزین صنعت

تجربه سی ساله مدیران، پشتوانه ای قوی بود تا در سال ۱۳۷۶ شرکت وزین صنعت را تاسیس کنند . مسئله ای که باعث شد ظرف مدت کوتاهی این مجموعه به یکی از مطمئن ترین شرکت های طراح و سازنده جرثقیل و سیستم های انتقال مواد در شرایط رقابتی امروز در آید.مروری بر اجرای ده ها پروژه موفق که نتیجه تلاش مهندسان و مدیران حاذق شرکت وزین صنعت و به کارگیری بهتربن و با کیفیت ترین مواد و ابزار بوده ، خود مهر تاییدی بر این امر می باشد.

https://vazinsanat.com/

https://vazinsanat.com/blog/